Dr. Tansel Turan/ Home Office Concept


Deniz, tatil, güneş gibi güzelliklerini bir kenara bıraktığımızda; sıcak, yazın en büyük zorlamasıdır kanaatimce. Bir diğer sorun ise yazın artan misafir trafiğinde misafirlerinize ne ikram edeceğinizdir. Yaz mevsimi dışında iş kolaydır aslında. Hazırda duran bir parça kek, birkaç poğaça her zaman kurtarıcıdır. Yazın akla gelen en kolay ikram meyve sunumu ise ev sahibini tatminden uzaktır. Bugün sizin için kurtarıcı olacak bir reçete vereceğim. Yaz mevsimine çok uygun; hem pasta, hem meyve, hem serinletici bir reçete olacak. Aynı zamanda inanılmaz pratik ve kolay.

Bugün  'Dondurmalı Kek'ten bahsedeceğiz. Marketten hazır aldığınız veya kendi yaptığınız kekin bombeli kısmından olmak üzere dörtte birlik üst bölümünü bir kapak gibi bölerek kesin. Altta kalan bölümün içini boşaltarak bir kutu şeklini almasını sağlayın. Alt kısma bir kat dondurma doldurun. Bunun üzerine bir kat frambuaz yerleştirip tekrar dondurma doldurun. Kekin üst kısmını kestiğiniz bombeli parça ile kapatıp düzeltin. Hazırladığınız keki şeffaf streç filmle sarıp yaklaşık bir saat buzdolabında bekletin. Bu arada bir parça çilek, yoğurt ve pudra şekeri çırparak bir sos hazırlayın. Kekin üzerini ve servis tabağınızın zeminini sos, pudra şekeri, taze nane yaprakları ve frambuazla süsleyerek hemen servis yapın. İşte size mükemmel bir yaz ikramı. Size ve sevdiklerinize afiyet olsun...

Bu arada Adana'da olanlar için bir de mekan tavsiyem olacak. 'Dostlar Balık' bin metrekare alanda kurulu, muazzam dekoru olan, çok gösterişli bir mekan değil ama salaş bir balıkçı da değil. Bir apartmanın altında kurulmuş mütevazı ama her gün dolu bir balıkçı. Bundan 7 - 8 ay önce Adana'ya henüz yeni gelmişken keşfettiğim bir mekan burası. Hastaneden çıkıp eve doğru giderken camındaki "Eğer balık yemek istiyorsan, ya balığı tanıyacaksın ya da balıkçıyı' sözü dikkatimi çekti. Balığı tanımadığımdan, bari balıkçı ile tanışalım diye oturdum. İyi ki tanışmışım. Mekanın sahibi Sedat Akyol veya müşterilerinin çoğunun dediği gibi Sedat Bey;  muhteşem ve derinliği olan bir insan. İşini ve mekanını çok seviyor ve her müşteri ile tek tek ilgileniyor. Sanki lokantasına gelenlere değil, adeta evine misafirliğe gelmiş konukları ile ilgileniyor. Misafirler de oldukça kaprisli. "Sedat Bey salatanın yağı az, Sedat Bey bize şunu bulabilir misiniz" vb. onlarca istekte bulunuyorlar. Sedat Bey aynı nezaket ve kibarlıkla gecenin bütününde yanınızda. Sadece kendisi değil, onu örnek alan ve aynı tarzı koruyan oğlu ve servis elemanları da sizi sıkmadan ama hiçbir eksik de bırakmadan sizi ağırlıyorlar. Size yiyebileceğiniz en lezzetli ve taze balığı burada bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Sedat Bey bir virtüöz. Hangi balık nasıl pişirilir çok iyi biliyor. Izgara balığı öyle bir mühürlüyor ki, dıştaki hafif karamelize katman altında kendi suyu ile pişmiş lokum gibi bir balıketi oluyor. Eğer yağda kızarması gereken bir balık yemek istiyorsanız, tertemiz kızgın sıvı yağdan altın sarısı çıkıyor balıklar. Her balık pişmesi gereken yöntemle pişiyor. Öyle soslar, sarımsaklar ile balık tadı maskelenmiyor. Burada sadeliğin aslında ne kadar muhteşem sonuçlar doğurduğunun farkına varıyor insan. Ne kalabalık menülere, ne bin bir sosla karıştırılıp akıl almaz yöntemlerle pişirilmiş deniz ürünlerine gereksinim duyuyorsunuz. Aynı vitrinde yazdığı gibi "balık yemek istiyorsanız buraya gelmelisiniz." Sadelik fiyatlara da yansımış. Oldukça makul fiyatlarla hizmet veriliyor burada. Yeri ise son derece kolay. Kurtuluş Mahallesi'ni bilirsiniz. Atatürk Parkı'nın Kuzeyinde, Ziyapaşa Bulvarı'nı Mücahitler Caddesi'ne bağlayan Ramazanoğlu Caddesi No: 16'da bir apartman altında tam köşe başında bulacaksınız Sedat Bey'i. İnanın dostluğundan da balığından da çok memnun kalacaksınız.